10 C
Скопје

Ковид-19 во Хрватска: Нови 394 пациенти, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 394 нови случаи на ковид-19, па вкупниот број на активни случаи во земјата сега изнесува 2.893. Меѓу нив има 770 пациенти на болничко лекување од кои 65 се приклучени на респиратор.

Во изминатото деноноќие во земјата починаа 11 лица од последици на коронавирусот.

Првиот случај на ковид-19 во Хрватска беше регистриран на 25 февруари лани и од тогаш се евидентирани 243.458 инфицирани лица од кои починаа 5.548, како оздравени се запишани 235.017.

Во самоизолација моментно се наоѓаат 13.382 лица. Досега се тестирани вкупно 1.354.191 милиони лица, а само во последните 24 часа – 7245.

Прочитајте и...  Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар