Ковид-19 „влезе“ во приватен старечки дом, алармот вклучен

Двајца штитеници на приватниот дом за стари лица „Руски“ и една медицинска сестра вработена таму се позитивни на ковид-19, покажале испитувањата што се направено во оваа установа. Како настанала инфекцијата не е познато, но заболените засега немаат симптоми на болеста. Досега во неколку домови се појавија спорадични случаи на ковид-19, но барем според јавно достапните информации, не се случила поголема трансмисија на болеста.

Во домот вработените ротирале на две до три недели и пред да се вратат на работа им биле правени тестови за ковид-19, кога и биле регистрирани два позитивни случаи, две медицински сестри. Тие не биле во контакт со штитениците. Поради тоа било направено тестирање на сите вработени и на штитениците во домот. Домот има два објекта, еден во Кадино, а другиот во Ченто.

– Заболените штитеници се сместени во објектот во Кадино, додека медицинската сестра е од другиот објект во Ченто. Сите други примероци за анализа беа негативни. Пациентите кај кои е изолиран вирусот се во добра здравствена состојба, во изолација и засега немаат симптоми на вирусот – вели Александар Стојанов, раководител на епидемиолошката служба при Центарот за јавно здравје во Скопје.

Прочитајте и...  Регистрирани 455 прекршоци за неносење маска

Тој објаснува и дека според она што било затекнато како состојба на терен од лекарите што го посетиле домот, таму се применувале мерките за заштита, односно вработените во неделите кога се на работа не оделе дома, односно престојувале во домот, со цел да се намалат контактите со надворешни лица и да се спречи појава и ширење на вирусот. Вработените користат заштитни маски и лична заштитна опрема, а дадена е и препорака заштитни маски да носат и штитениците. Во овој дом, како и во другите, подолго време е забранета посета на штитениците од нивните семејства.

Од Центарот за јавно здравје објаснуваат дека тестирања за ковид-19 се прават во сите старечки домови, а досега се поминати четири. Позитивни случаи на ковид-19 имаше и во старечки домови во Битола и во Куманово.

Прочитајте и...  Седум судански министри поднесоа оставка

Старечките домови се особено ризични поради тоа што смртноста од ковид-19 е најголема кај старите лица. Од Министерството за труд и социјална политика велат дека на сите јавни и приватни установи за заштита на стари лица им доставиле серија препораки за мерките што треба да се преземат. На домовите им е препорачано да воведат забрана за посети на корисниците, да го подигнат нивото на хигиената и да вршат континуирана дезинфекција на објектите, да определат соби за самоизолација во случај да се појават корисници со симптоми на ковид-19, вработените задолжително да користат заштитна опрема – маски и ракавици како и да одржуваат постојани контакти со Центрите за јавно здравје за добивање правовремени информации за начините на постапување.

Прочитајте и...  Инциденти во Атина на протестот против новиот закон за собири

Во моментов во Македонија има пет јавни установи за сместување и грижа на стари лица со капацитет за сместување од 624 легла (во Скопје, Куманово, Битола, Прилеп и во Берово), како и 30 приватни установи со капацитет за сместување од 1.157 легла.

Другите земји кои се борат со пандемијата на коронавирусот, мака мачат со оваа болест во старечките домови. Имено, штитениците се подложни на болеста и често завршуваат летално. Дополнително, вработените во старечки домови во Шпанија, Британија, Шведска, но и во други земји, ги напуштаа домовите каде што ќе се појавеше болеста, со што ги оставаа старите без потребната нега. Во Шведска дури има беше наредено да не ги носат заболените стари луѓе во болница доколку заболат од ковид-19, туку да ги лекуваат во домот. Тоа доведе до огромна бројка на смртност кај старите луѓе – штитеници на геронтолошките домови.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат