Ковид-19 се шири и во регионот: Словенија пријави 356 позитивни случаи во последните 24 часа

Словенија во последните 24 часа бележи рекордни 356 случаи на ковид-19 во земја, што е апсолутен рекорд од почеток на пандемијата во март. Најголемиот број на заразени со вирусот до денеска беше на 1 октомври кога беа пријавени 239 носители на вирусот.

Иако бројот на новозаболени е висок, сепак, за последното деноноќие не е пријавен ниту еден смртен случај. Хоспитализирани се 122 лица од кои 22 се сместени на одделите за интензивна нега.

Премиерот Јанез Јанша изјави дека состојбата е многу сериозна и најави заострување на мерките во борбата против ковид-19.

Досега во Словенија се потврдени 7.120 заболени лица со ковид-19 од што починаа 156 пациенти.

Прочитајте и...  Мицкоски: Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие за власта и мора да запре

Поврзани вести

Дел од скопските општини и села утре ќе останат без струја

Слободен печат

ВИДЕО: Актуелните разузнавачи на САД сметаат дека објавата на писмата на Хантер Бајден не е масло на Русија, поранешните тврдат дека е

Илинка Иљоска

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Повторени парламентарни избори во Киргистан на 20 декември

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Се запали брод кај Сплит, потоа експлозија ги потресе граѓаните

Слободен печат

Свадбата на Богдановиќ го прегоре Твитер и го налути Филипче

Остави Коментар