Ковид-19 галопира во Хрватска: Нови 819 случаи и девет починати пациенти во последните 24 часа

Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Во земјата во моментот има 5.164 активни случаи, 548 лица се хоспитализирани од кои 32 се приклучени на респиратор.

Од 25 февруари и првиот случај на коронавирус во Хрватска, досега се регистрирани 25.580 позитивни лица од кои 363 ја загубија битката со вирусот. Вкупно се оздравени 20.053 пациенти.

Прочитајте и...  ЗНМ и СЕЕМ: Веднаш да престанат вербалните и сите други напади кон новинарите

Поврзани вести

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт „Роберт Кох“

Слободен печат

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот на новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Остави Коментар