-8 C
Скопје

Ковид-19 биланс во Србија за изминатото деноноќие: Починаа 23 лица, 1.881 нов случај

Во Србија во последните 24 часа, според официјални податоци, починаа 23 пациенти како последица на коронавирусот со кои вкупниот број на смртни случаи во земјата од почеток на пандемијата се искачи на 3.687.

Од последниот пресек, ковид тест е направен на 11.725 лица од кои 1.881 добиле позитивни резултати, пренесува Н1.

На респиратори во болниците и ковид-центрите ширум земјата се приклучени 195 пациенти, а хоспитализирани се вкупно 5.462 лица.

Србија од почетокот на пандемијата пријави 368.072 случаи на ковид-19. Процентот на смртност во земјата е еден отсто. До денеска во 15 часот, како што објави тамошното Министерство за здравство, се тестирани 2.448.761 милиони лица кои ги исполнуваа критериумите за дефиниција на ковид случај.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Герасимовски: Со пописот ќе се регистрира и бројот на Бугарите во Северна Македонија

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар