Ковачевски за снимката со Џафери: Не можам да коментирам, не се гледа кој со кого зборува

ковачевски kovacevski kovachevski
Македонскиот премиер Димитар Ковачевски / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Премиерот Димитар Ковачевски ја погледнал снимката на која се слуша гласот на претседателот на Собранието Талат Џафери, но не може да ја коментира зашто, како што изјави денеска, од неа не се гледа ниту кој разговара, ниту со кого разговара.

-Таа снима ја погледнав, но се работи за некаков разговор на кој не се гледа ниту кој разговара, ниту со кого разговара. Затоа, од таа причина не можам да коментирам дали претседателот на Собранието разговара со некого во сала, дали е тој вработен или не е. Навистина не можат да дадам конкретен одговор зашто на снимката не се гледа кој зборува и со кого зборува, кусо одговори Ковачевски на новинарско прашање по посетата на фабриката „Брако” во Велес.

Во јавноста вчера излезе снимка на која се слуша Талат Џафери како разговара со вработени во Собранието.

Од кабинетот на Џафери не ја коментираат снимката на која спикерот им се дере на службите: Одговорноста е кај тие што не ги исклучиле микрофоните

Видео на денот