Ковачевски: Имаме план и стратегија и тие даваат резултати, медиумите да се воздржат од шпекулации

Ковачевски и Макрон / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва на прес-конференција во Владата рече дека ставот за изменетиот француски предлог, кој денеска пристигна во Скопје, Владата ќе го соопшти откако за предлогот ќе има широка дискусија во општеството. Предлогот за почнување на преговори на С. Македонија за членство во ЕУ треба прво да ги помине „сите филтри“, рече Ковачевски.

Во одговор на новинарско прашање, Ковачевски ја потврди информацијата која претходно ја објавија медиумите – дека историските и идентитетските прашања, на барање на македонската страна, во конечниот предлог биле исклучени од преговарачката рамка. Премиерот не откри повеќе детали од текстот на документот, кој уште вечерва ќе биде разгледан на владина седница.

„Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите на сите засегнати институции, ќе следи широк консултативен процес со владината коалиција, а потоа со претседателот, опозицијата, парламентот, невладините организации, како и со севкупната јавност. Сакам да ги уверам граѓаните дека имаме план и стратегија која дава резултат. Апелирам до сите политички актери и медиумите: да се воздржиме од шпекулации и да се потпираме на официјални информации“, рече премиерот.

Ковачевски рече дека предлогот е усогласен со бугарската страна. Тој упати јавна благодарност до сите кои биле конструктивно вклучени во процесот досега.

Видео на денот