-8 C
Скопје

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Членот на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски преку својот Фејсбук профил даде коментар на објавата на Зоран Заев во која премиерот напиша дека тој е „Македонец кој зборува македонски јазик“. 

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Добро е што Заев имаше потреба да каже дека е Македонец, еве на пример сите ние останатите таква потреба немаме зошто како него немаме “путер” на глава од предаства.
Не е доволно да каже дека е Македонец, никогаш не било спорно, барем се надевам не, но имам неколку прашања на кои Заев треба да одговори:
1. Дали македонскиот јазик има историски корени пред АСНОМ?
2. Дали постои македонско малцинство во Бугарија?
3. Прави ли разлика од споделена и заедничка историја?
4. Дали Бугарија ги окупирала Скопје, Куманово, Крива Паланка?
5. Кој ги уби ваташките деца.
Квинслингот Заев ако сака да го намали срамот еве нека одговори директно на овие прашања“, пишува Костовски. 

Прочитајте и...  Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар