4 C
Скопје

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Денеска политиканството, неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина. Заради популизам блокираа носење на одлука за утврдување број на потпретседатели на Собранието. Денеска истекува договорот на асистентите кои им излегуваат во пресрет на пратениците секогаш кога им е најпотребно, стои во дел од постот на пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов на Фејсбук.

– Заради популизмот на ВМРО-ДПМНЕ од утре најблаго кажано 30 асистенти остануваат на улица, заради нефункционален буџетски совет кој го води потпретседател. Со ова се фрла сериозна дамка за самата функционалност на Парламентот. Јас им благодарам на сите асистенти независно од нивната политичка определба за несебичниот ангажман во Собранието, напиша поранешниот портпаролот на владеачката партија.

Костадинов патем упати извинување до сите заради, како што наведе, „неодговорните политики на Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ поради кои останавте без работа“ и нагласи дека „стои на располагање на сите, независно дали биле асистенти на пратениците од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, АЛИЈАНСА и останатите“.

Прочитајте и...  Се работи на обезбедување средства за почнување на третата фаза од пругата кон Бугарија

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар