Костадинов: Мицкоски го предлага суспендираниот Владимир Панчевски за шеф на новото обвинителство

Фото: Слободен печат/Арбнора Мемети

Христијан Мицкоски за шеф на новото Јавно обвинителство го предложи Владимир Панчевски кој е суспендиран и против кого се води истрага за злоупотреба на АКМИС системот, рече Костадин Костадинов член на ИО на СДСМ и портпарол на партијата во емисијата Патот кон… на Аласат., зборувајќи за позицијата на ВМРО ДПМНЕ да заштитува криминал на режимот на Груевски.

Костадинов истакна дека значајно е што предметите од СЈО се обезбедени и по нив ќе постапува надлежна институција. .

-Јасно порачавме дека правна држава и правда мора да има и  секој кој се огрешил пред законот  мора да одговара- истакна Костадинов.

Тој додаде дека сето тоа направи паника во ВМРО –ДПМНЕ кои прават последен обид да ги спасат криминалите и криминалците , а кои што за владејачката партија значат црвени линии кои нема шанси да се поминат.

– Сепак оставаме простор согласно демократските принципи ВМРО-ДПМНЕ да се огради од криминалите и криминалците и заеднички да го донесеме законот за ЈО– посочи Костадинов.

Видео на денот