Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Тој додаде дека досега  ВМРО-ДПМНЕ само се обидувало да го спаси криминалот и криминалците од нивните редови. 

Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ќе бидат конкретни за овој  закон. Навистина не би сакал да шпекулирам за тоа кога би се одржала таа средба, што би било прифатливо за двете страни. Ова денеска  во Собранието го изјави пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов, одговарајќи на новинарско прашање.

-Едно е сигурно и треба сите да го знаеме и да биде совршено јасно. И од страна на ЕУ е нотирано со особена важност носењето на новиот Закон за ЈО, нешто што ние од СДСМ континуирано го зборуваме. Добрата страна од целата работа е што е обезбедена и што предметите од СЈО ќе имаат извесност, преземени се од страна на Државното јавно обвинителство.  СДСМ останува принципиелна на ставот дека мора да ја воспоставиме правната држава и мора ние политичарите, како одговорни луѓе, секако и политичките партии  во целост да се ставиме во функција на правдата, изјави Костадинов.

Прочитајте и...  Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Тој додаде дека досега  ВМРО-ДПМНЕ само се обидувало да го спаси криминалот и криминалците од нивните редови.

Прочитај повеќе

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Словенија апелира до граѓаните да бидат внимателни кога патуваат во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Остави Коментар

три − оне =

Прочитај повеќе

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен печат