Коста Петров: На луѓето преку глава им е од незивесност- СДСМ нуди план со долгорочна визија

Ние на ФБ и на Твитер, вели Петров, сите сакаме промена на општеството, но се создава еден систем каде што е табу, каде што е лошо да влезеш во политичка партија.

Пред да влезам во партија имав поинкава слика за некои политичари, но сега кога имам шанса да поминам повеќе време со нив, сфаќам дека луѓето всушност не ги познаваат вистински, вели потпретседателот на СДСМ, Коста Петров во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, вели дека доаѓа од приватниот сектор, ова е ново искуство за него.

-Она на што сум горд е што сум човек кој што не седи на страна, имам идеи и ги споделувам истите. Не сум човек ниту политичар кој што го осудува мислењето на другите, но идеата за подобро општество за сите е практично идеја за подобро утре за сите. Моето мото во живото е „Помогни онаму каде што можеш“. Тоа го направив во Министерството за здравство, помогнав и за Евровизија, и фала Богу имам стабилна фирма која што „растура“ низ светот и не работам за надомест. Јас сум човек кој што сака да седне и да си ја сработи работата. На тоа се фокусирам во моментов и сметам дека на луѓето им е доста и здосадено од дебати каде натпреварот е кој повеќе ќе се издере, но јас сум човек со план и визија. Ќе повторам – што повеќе луѓе, чесни луѓе да влезат во политиката- вели Петров.

Прочитајте и...  Земјотрес со јачина од 4,6 степени го погоди Кабул

Ние на ФБ и на Твитер, вели Петров, сите сакаме промена на општеството, но се создава еден систем каде што е табу, каде што е лошо да влезеш во политичка партија.

– Ако ние, луѓето како мене, младите, не влеземе во политика најпрво да ги промениме партиите па потоа политичкиот систем во државата, не може да очекуваме неаква промена. Ние сме оние што треба да го направиме. СДСМ е партија која што сфаќа дека секоја партија може и треба да се менува- вели Петров.

Околу почетокот на изборната кампања, Петров вели дека во фокусот на СДСМ е да направи изборна програма со граѓаните.

– Одржуваме трибини каде што предлозите ги делиме со надворешни експерти и граѓани и сметам дека како партија за прв пат ќе имаме изборна кампања која што ќе има долгорочна визија. Тоа значи иновативна економија, подобар квалитет на услугите. На луѓето им е преку глава од неизвесност. Имаме одлична и победничка кампања- рече во „Утрински брифинг“,  потпретседателот на СДСМ Коста Петров.

Прочитајте и...  ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат

Крвав викенд во Чикаго: На прославата на независноста убиени 17 лица, меѓу нив 2 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Раб: Велика Британија не се меша во внатрешните работи на Кина

Слободен печат

Туристичо-угостителска комора: Или зелено светло за свадби, или протест на угостителите в среда (ВИДЕО)

Од громови во Индија загинаа 147 луѓе за само 10 дена, се очекува уште полошо невреме

Слободен печат

Јанушев: По 15 јули ќе го донесеме Законот за проверка на имот на политичарите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев како иден премиер ќе додели медали на храброст за сите кои се справуваат со коронавирусот

Слободен печат

И Заев и Мицкоски очекуваат убедлива победа на 15 јули

Слободен печат

Заев: Државата е вратена на народот, никогаш повеќе нема да се врати во режим! (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Куомо: Бројот на пациенти со Ковид-19 во болниците во државата Њујорк се намали на 817

Слободен печат

Мицкоски: Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот

Слободен печат

Николовски: После 15 јули продолжуваме да градиме и да создаваме за сите (ВИДЕО)

Слободен печат