Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Тој истaкна дека во овие услови на коронакризата се менуваме сите, се менува бизнисот, луѓето, политичките партии и се прилагодуваме на новата состојба.

Најважно во оваа нова нормалност е да ги почитуваме мерките за заштита, да ги почитуваме правилата, бидејќи, иако звучи како клише, здравјето е најважно, истакна потпретседателот на СДСМ Коста Петров, во емисијата Tоп тема на Телма.

Петров рече дека СДСМ секогаш е на терен со граѓаните, секако со почитување на протоколите за заштита, додавајќи дека во рамките на активностите на партијата во Куманово во текот на викендот бил делен едукативен материјал во врска со коронакризата, со строго почитување на мерките и задолженијата.

Тој истaкна дека во овие услови на коронакризата се менуваме сите, се менува бизнисот, луѓето, политичките партии и се прилагодуваме на новата состојба.

-Бројките на новозаразени, не се тоа што треба да бидат, се надевам дека бројот нема да продолжи да расте, а сите треба да се адаптираме на новото нормално и да ги почитуваме мерките за заштита, одржување дистанца, носење заштитни маски, дезинфекција. Најважно е да ги почитуваме протоколите и мислам дека тоа апсолутно е  правило за сите граѓани и за сите политички партии, нагласи Петров, во гостувањето на ТВ Телма.

Прочитајте и...  Објавени фотографии од верски обреди во црква во Аеродром: Верниците и поповите без маски и дистанца

Прочитај повеќе

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат

„Интегра” пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Слободен печат

Мицкоски: Господине Заев немојте да бидете нервозен, ќе се испита до крај каде завршило куферчето со изрекетираните пари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат

Крвав викенд во Чикаго: На прославата на независноста убиени 17 лица, меѓу нив 2 деца (ВИДЕО)

Слободен печат