Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Собранието на Косово не го изгласа во начело нацрт-законот за вредностите на Ослободителната војска на Косово (ОВК) и одлучи истиот да биде вратен на гласање во некоја друга прилика, јави дописникот на МИА од Приштина.

Пратениците на двете најголеми партии, владејачкиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) и опозицското Движење самоопределување (ВВ), не присуствуваа на гласањето во прво читање на нацрт-законот, за кој гласаа 36 пратеници, од кои 35 „за” и еден „воздржан”.

Овој нацрт-закон беше остро критикуван од меѓународниот фактор, кој забележа дека со него се задушува слободата на изразување, а предизвика делби и на домашната политичка сцена.

Лидерот на ЛДК, Иса Мустафа го повика вчера предлагачот, Демократската партија на Косово (ПДК), да го повлече нацрт-законот, поради тоа што, како што рече, „има многу забелешки и непрецизности”. Од ВВ, пак, забележаа дека „има нечесни намери” кај оние кои го изготвиле законскиот проект.

Основач на ПДК е претседателот на државата Хашим Тачи, а нејзин актуелен лидер е Кадри Весели, обајцата обвинети, како едни од основачите и водачите на ОВК, пред Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово. Тачи и Весели, заедно со други водачи на таа воена организација, се сомничат за убиството на над 100 цивили од албанска, српска и други националности, за време и непосредно по војната во Косово во 1998-99 година.

Прочитајте и...  Пукање во полициска станица во Лондон, убиен полицаец

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат