Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

На видеото кое е објавено на социјалните мрежи и во некои медиуми, се гледа како кон Хоти, кој е придружуван од уште три лица, некој фрла две јајца и извикува „таксата не смее да се укине”.

Косовскиот вицепремиер Авдулах Хоти е нападнат со јајца денеска во близина на објектот на Владата на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

На видеото кое е објавено на социјалните мрежи и во некои медиуми, се гледа како кон Хоти, кој е придружуван од уште три лица, некој фрла две јајца и извикува „таксата не смее да се укине”.

Нападот е реакција на намерата на новата косовска Влада, која ја води Албин Курти, а чиј прв потпретседател е Хоти, да ја укине таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, која во ноември 2018 година ја воведе претходната влада на Рамуш Харадинај.

Партијата на Хоти, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) го осуди денешниот напад, нарекувајќи го „низок чин, кој е неприфатлив и штетен за решавачките политички процеси низ кои поминува земјата”.

Прочитајте и...  Мирко Петровски: Мицкоски дојде во теретаната за да си ја земе опремата

– Неприфатливо е враќањето на нашето општество во времето на такви напади, во 2015-2016 година, чија цел е стагнација и блокирање на државотворните процеси кои сме ги изградиле во партнерство со нашите меѓународни пријатели. Косово има потреба од мир, умереност и единство во градењето политики и водењето на земјата, се вели во реакцијата на ЛДК.

Владата на Курти најави дека во блиска иднина, со цел да се обноват преговорите за решавање на спорните прашања меѓу Приштина и Белград, ќе ја укине таксата и наместо неа ќе воведе политички, економски и трговски реципроцитет кон Србија.

Против укинувањето на таксата се партиите од претходната владејачка коалиција, сегашната опозиција, а најгласни се Харадинај и неговата партија Алијанса за иднината на Косово (ААК).

Прочитајте и...  Тепачка во супермаркет: Три жени и еден маж се борат за овој производ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Зголемена радиоактивност поради пожарот што избувна во близина на Чернобил

Слободен печат

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен печат

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен печат

Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Слободен печат

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат

Вчера потврдени 5 нови случаи на Ковид-19 во Косово, вкупно 145 заразени

Слободен печат

Сончево време со температура до 17 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат