Косовскиот тим кој преговара со Србија, прогласен за неуставен - Слободен печат

Косовскиот тим кој преговара со Србија, прогласен за неуставен

Косовскиот тим за преговори со Србија е прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд на Косово.

Судот пресуди во корист на предметот поднесен од страна на две опозициски партии, Демократскиот сојуз на Косово и Движењето „Самоопределување“, со кое се оспорува за неуставен Законот за косовската делегација во преговорите со Србија, пренесува РСЕ.

Во соопштението за медиумите, меѓу другото, наведено е и дека Уставниот суд констатирал дека „Државната делегација, која е основана со оспорениот Закон, не е предвидена со Уставот и не е предвидена внатре во формата на владеењето и поделбата на власта”.

Во декември 2018 година, Косовското Собрание го усвои Косовскиот преговарачки тим, предводен од вицепремиерот Фатмир Лимај и лидерот на Социјалдемократската партија, Шпенд Ахмети.

Прочитајте и...  Суд во Белгија го одби барањето на Пуџдемон и Комин да се поништи нивната екстрадиција во Шпанија

Овој тим беше предвиден да функционира врз основа на Законот за надлежностите и одговорностите на Косовската делегација во преговорите со Србија, но кој беше оспорен од ДСК и Самоопределување, кои побараа од Уставниот суд толкување.

Веднаш по одлуката на Уставниот суд, ко-преговарачот на тимот, Ахмети, рече дека утре (петок) ќе поднесе оставка.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

2 + 5 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат