Косовската Влада во зимски центар на Шара ќе расправа за владината програма

Ниеден од членовите на владата не прифати да зборува за медиумите, но претходно вицепремиерот Хоти преку својот Фејсбук информира дека на Шара ќе се расправа за програмата за работа на владината коалиција.

Владата на Косово се собира денеска во планинскиот центар Превала на Шар Планина, на работен состанок на кој ќе ја хармонизира сопствената програма, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ова е прва седница од ваков вид на кабинетот на Албин Курти.

Во Превала, во близина на зимскиот центар Брезовица, утрово се видени како пристигнуваат Курти, вицепремиерите Авдулах Хоти и Хаки Абази, како и неколку други министри.

Ниеден од членовите на владата не прифати да зборува за медиумите, но претходно вицепремиерот Хоти преку својот Фејсбук информира дека на Шара ќе се расправа за програмата за работа на владината коалиција.

– Денеска на работна средба на Шара со целиот владин кабинет, на расправа за Програмата на владата 2020-2023. Во оваа програма целосно се одразува коалицискиот договор, каде што се специфицирани мерките кои ќе ги преземеме за зголемување на вработеноста, за сеопфатна социјална грижа, за квалитетно образование и здравство, ред и закон за сите, поддршка за земјоделството, силна дипломатија, грижа за нашето иселеништво и други прашања, напиша Хоти.

Прочитајте и...  Над 800 лица починаа изминатото деноноќие во САД, Пелоси со остри критики кон Трамп

Прочитај повеќе

Првоаприлско изненадување: Скопје завеано во снег (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

Слободен печат

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Трипуновски со апел да се исплатат субвенциите на тутунарите

Слободен печат

Кинеските научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Слободен печат

Славевски: Да се преиспита сетот мерки на Владата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатен подвиг: Италијански лекари отстраниле тумор на пациент заболен со коронавирус

Слободен печат

Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Слободен печат

Полудиктатури, вонредна состојба и полициски час- Како Балканот се бори против коронавирусот

Дејан Андоновиќ

Повторно отворени пазарите во Струмица

Слободен печат

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

Слободен печат

На превозниците им требаат свежи пари, сите треба да понесат дел од товарот

Слободен печат