Косовската Влада во зимски центар на Шара ќе расправа за владината програма

Ниеден од членовите на владата не прифати да зборува за медиумите, но претходно вицепремиерот Хоти преку својот Фејсбук информира дека на Шара ќе се расправа за програмата за работа на владината коалиција.

Владата на Косово се собира денеска во планинскиот центар Превала на Шар Планина, на работен состанок на кој ќе ја хармонизира сопствената програма, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ова е прва седница од ваков вид на кабинетот на Албин Курти.

Во Превала, во близина на зимскиот центар Брезовица, утрово се видени како пристигнуваат Курти, вицепремиерите Авдулах Хоти и Хаки Абази, како и неколку други министри.

Ниеден од членовите на владата не прифати да зборува за медиумите, но претходно вицепремиерот Хоти преку својот Фејсбук информира дека на Шара ќе се расправа за програмата за работа на владината коалиција.

– Денеска на работна средба на Шара со целиот владин кабинет, на расправа за Програмата на владата 2020-2023. Во оваа програма целосно се одразува коалицискиот договор, каде што се специфицирани мерките кои ќе ги преземеме за зголемување на вработеноста, за сеопфатна социјална грижа, за квалитетно образование и здравство, ред и закон за сите, поддршка за земјоделството, силна дипломатија, грижа за нашето иселеништво и други прашања, напиша Хоти.

Прочитајте и...  Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Прочитај повеќе

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Доставени картичките за „зелена нафта” во Струмичкиот регион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Слободен печат

МОФ: Голем дел од професорите воопшто не се ни запознаени како да работат со дигиталните платформи за предавање

Слободен печат

Ангеловска на тркалезна маса на СБ за поддршка на приватниот сектор во КОВИД-19

Слободен печат

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

Слободен печат

Јанушев: Раст на пензиите од 20% и раст на плати од 25% за еден мандат (ВИДЕО)

Слободен печат

АВМУ до медиумите: Од недела на полноќ почнува изборниот молк

Слободен печат