Косовската полиција забрани влез со српски пасош на Косово – Слободен печат
ВестиРегион

Косовската полиција забрани влез со српски пасош на Косово

Според одлуката на граничната полиција, забраната за влез не се однесува на лицата кои имаат лична карта и извод за децата со фотографија.

Дирекцијата на граничната полиција на Косово донела одлука за непризнавање на српските пасоши при влез на територијата на Косово и Метохија, пренесува РТС повикувајќи се на извори од косовската полиција.

Според одлуката на граничната полиција, забраната за влез не се однесува на лицата кои имаат лична карта и извод за децата со фотографија.

Одлуката била донесена без согласност на косовското министерство за внатрешни работи и без вообичаената процедура за информирање на јавноста.

Мерката на граничната полиција, која е на сила од вчера, ќе ги погоди државјаните на Србија кои преку Косово патуваат за Албанија и Црна Гора, а од документи имаат само пасош.

Полицијата наведува дека мерката е во согласност со Бриселскиот договор од 2011 година, кој меѓутоа не го забранува користењето на пасошот како единствен документ за движење.

На административните пунктови меѓу Косово и Србија биле вратени повеќе семејства со деца и лица кои имале само пасош на Република Србија, јавува РТС.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close