Косовската полиција забрани влез со српски пасош на Косово

Дирекцијата на граничната полиција на Косово донела одлука за непризнавање на српските пасоши при влез на територијата на Косово и Метохија, пренесува РТС повикувајќи се на извори од косовската полиција.

Според одлуката на граничната полиција, забраната за влез не се однесува на лицата кои имаат лична карта и извод за децата со фотографија.

Одлуката била донесена без согласност на косовското министерство за внатрешни работи и без вообичаената процедура за информирање на јавноста.

Мерката на граничната полиција, која е на сила од вчера, ќе ги погоди државјаните на Србија кои преку Косово патуваат за Албанија и Црна Гора, а од документи имаат само пасош.

Полицијата наведува дека мерката е во согласност со Бриселскиот договор од 2011 година, кој меѓутоа не го забранува користењето на пасошот како единствен документ за движење.

Прочитајте и...  Погребот на Џорџ Флојд закажан за 9 јуни во Хјустон

На административните пунктови меѓу Косово и Србија биле вратени повеќе семејства со деца и лица кои имале само пасош на Република Србија, јавува РТС.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат