Косово со висок пораз од Англија (ВИДЕО)

Во квалификациската група „А“ уште од претходно беше познато дека Англија и Чешка обезбедија настап на Европското првенство 2020 година.

Секако за нас беше да видиме со каков резултат ривалот во плеј-офот на „Лигата на нации“, Косово кој ги заврши квалификациите со убедлив пораз. На стадионот „Фадил Вокри“ во Приштина, репрезентацијата на Косово загуби со 0:4 од селекцијата на Англија.

После првото полувреме водеше „Гордиот албион“ со погодокот на Винкс кој ја искористи невнимателноста во домашната одбрана.

Сите дилеми околу победникот беше решени во последните 15 минути од средбата, предноста беше зголемена преку Кејн кој доста среќно искористи една одбиена топка и ја смести во домашната мрежа.

Англичаните беа во силен налет, Решфорд исто така се запиша во листата на стрелците после асистенцијата на Стерлинг, а конечниот епилог го постави Маунт (90+1) кој ја казни новата грешка на одбраната на Косово.

Прочитајте и...  Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи смета дека тоа право го има само претседателот

Бугарија дури на својот последен осми меч од квалификацискиот циклус успеа да го запише првиот триумф и тоа над Чешка (1:0) со погодокот на Божиков.

На конечната табела Англија го освои првото место со 21 бод, пред Чешка со 15. Косово заврши на третата позиција со 11 бодови, пред Бугарија (шест) и Црна Гора (три).

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат