Косово: Опозициската ВВ организира бесплатен превоз од Германија за гласање на 6 октомври

Партијата Движење Самоопределување (ВВ) организира бесплатен автобуски превоз од Германија за косовските граѓани кои сакаат да дојдат да гласаат на вонредните парламентарни избори на 6 октомври, јави дописникот на МИА од Приштина.

Партијата на Албин Курти преку својата страница на Фејсбук информира дека има обезбедено бесплатен повратен автобуски превоз за Косовците кои живеат во Хамбург, Минхен, Хановер, Келн и неколку други градови во Германија, а кои сакаат да гласаат на изборите.

Поаѓањето за Косово е на четири дена пред изборите, додека враќањето во Германија ден по нивното одржување. За заинтересираните се објавени телефонски броеви на кои треба да се јават за да резервираат место во автобусите.

Над 40 илјади припадници на косовската дијаспора се пријавија за гласање на 6 октомври, додека Централната изборна комисија верификува околу 37 илјади валидни пријави. Со организацијата на ВВ избирачкото право ќе можат да го искористат и косовските државјани кои живеат во Германија и околните западни земји, а кои не се пријавиле како гласачи од странство.

Прочитајте и...  Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Прочитај повеќе

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција

Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

МИА Агенција