Косово: Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19

На Косово има 3.815 активни носители на новиот вирус.

Во Косово во изминатите 24 часа, според официјалниот извештај на Институтот за јавно здравство (ИШКПК), починале 13 лица кои претходно биле дијагностификувани со Ковид-19, со што вкупната бројка на жртви на пандемијата се искачи на 269, јави дописникот на МИА од Приштина.

Сите починати, според косовските здравствени власти, имале и други потешки здравствени тегоби и страдале од дијабетис, кардиоваскуларни и други хронични болести.

Во соопштението на ИШКПК се наведува и дека, од вчера извршените 477 тестирања (вкупно 38.342 од појавата на заразата), позитивни на новиот коронавирус резултирале 225 лица.

Вкупно, од почетокот на епидемијата, во земјата се регистрирани 9.274 заразени. Како излекувани се водат 5.190 лица, од кои вчера 201.

Прочитајте и...  Ужас во Луисвил: Двајца полицајци се застрелани на протестите за убиството на Афроамериканката Бреона Тејлор

Официјалната бројка на активни носители на новиот вирус во Косово изнесува 3.815.

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат

Мириса на нови кредити, короната и старите долгови ги трошат парите

Весна Дамчевска