-1 C
Скопје

Косово и Албанија со донации за Нотр Дам

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, вчера најави дека Косово ќе подели средства за донација од својот буџет за реставрација на историската црква на Нотр Дам која се запали пред два дена.

„Многу ми е жал за пожарот во катедралата на Нотр Дам, тоа е голема загуба на вредностите на нашиот континент. Се надевам дека сите земји ќе придонесат за нејзина реставрација.“ рече Харадинај пред присутните на Високиот форум за координација на донаторите, кадешто присуствуваше и францускиот амбасадор во Приштина, Дидие Шабер.

Од друга страна според „Топ Чанел“, и Албанија одвоила средства од 100.000 евра за реставрација на Нотр Дам.

Прочитајте и...  На денешен ден - 16 јануари

Поврзани вести

ДИЖ: Методите на една од двете лаборатории што мереа во Пејпар Мил не се прифатливи

Слободен печат

Лашет вети борба против непријателите на демократијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на законот за попис

Слободен печат

Во Вашингтон, Њујорк, Москва, мора да излеземе со дипломатски и политички „тешкаши”, вели Пендаровски за назначувањето амбасадори

Слободен печат

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат

Остави Коментар