Косово и Албанија со донации за Нотр Дам

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, вчера најави дека Косово ќе подели средства за донација од својот буџет за реставрација на историската црква на Нотр Дам која се запали пред два дена.

„Многу ми е жал за пожарот во катедралата на Нотр Дам, тоа е голема загуба на вредностите на нашиот континент. Се надевам дека сите земји ќе придонесат за нејзина реставрација.“ рече Харадинај пред присутните на Високиот форум за координација на донаторите, кадешто присуствуваше и францускиот амбасадор во Приштина, Дидие Шабер.

Од друга страна според „Топ Чанел“, и Албанија одвоила средства од 100.000 евра за реставрација на Нотр Дам.

Прочитајте и...  Имаме капацитет да се справиме и со овој бран на болеста, смета Филипче

Прочитај повеќе

89-годишна пациентка од болницата за геријатрија, оздравела од Ковид 19!

Отворено писмо од Шербеџија за нападите од медиуми кон Тозија – Не треба да се предадеш!

Слободен печат

Раст на инфлацијата во Турција поради растот на цените пред се во превозот

Слободен печат

Еден новозаболен и еден смртен случај од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

„Луфтханза“ за три месеци претрпи загуба од 2,1 милијарда евра

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 4.5 степени го погоди грчкиот остров Крит

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уредбата на Владата за помош на медиумите е селективна и не ги опфаќа сите медиуми

Слободен печат

Годишен извештај на ГРЕКО за С. Македонија: Потребни се конкретни резултати, работа и акции

Бојана Нојиќ

Северноамериканската нафта „Брент“ надмина 40 долари за барел

Слободен печат

Шведска признава дека требало да воведе рестриктивни мерки во земјава

Слободен печат

МТСП:Исплатени надоместоците за невработените и стечајците за месец мај

Слободен печат

САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Слободен печат