20 C
Скопје

Косово го продолжува зимскиот распуст, од септември до сега над 4.000 наставници, ученици и училиштен персонал биле позитивни на ковид-19

Министерството за образование, наука, технологија (МЕСТ) соопшти дека втората половина на учебната година, која започнува на 18 јануари се очекува да се одвива според 3 планирани сценарија, пренесе Коха.

„До поинаква одлука на владата, Министерството за образование предвидува организирање на часови во согласност со генералниот водич изготвен од МЕСТ, генералниот водич за организирање на часови во пандемски услови и протоколот за одговор на ковид-19 заедно со сите други документи за второто полугодие“ велат од министерството.

Од приближно 25.000 тестови за ковид-19 спроведени во училиштата од септември до декември, 4.055 биле позитивни. Според Министерството за образование, повеќето наставници биле заразени – од 15.795 тестирани, 2.301 биле позитивни.

Во овој период биле тестирани и 6.090 ученици, од кои 1.470 биле заразени со коронавирус, додека кога станува збор за бројот на други вработени во училиштето – од 2.688 тестирани, 284 биле позитивни.

Хоти е загрижен по тестирањето на 10.000 ученици иако Косово бележи најмалку заболени во регионот (ВИДЕО)

Како што пренесува Коха експертот за образование Дукаѓин Пуповци вели дека пандемијата веќе го намалила квалитетот на образованието.

Извештајот на Светска банка објавен оваа година открива дека затворањето на училиштата се очекува да доведе до значителни загуби во учењето и зголемена функционална неписменост.

Истиот извештај, бидејќи учењето од далечина не е толку ефикасно како наставата во училиште, наведува дека се очекува ова да се рефлектира на следниот ПИСА (тест), каде што се претпоставува дека ќе има пад на нивото како во 2015 година.

Првото полигодие од оваа учебна година заврши во петокот. Зимскиот одмор е продолжен за еден месец. Учебната година започна на 14 септември со две недели доцнење.

Извор:Коха

Поврзани вести

Забрчанец: Медиумскиот фонд ќе помогне и за домашна продукција на македонски јазик, што ни е насушна потреба

Слободен печат

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Слободен печат

Шкотската премиерка: Нов референдум за независност ќе има кога ќе дојде време

Слободен печат

УХМР со временска прогноза до вторник

Слободен печат

ВИДЕО | Необична појава во центарот на Солун: Дива свиња се прошета на главниот плоштад

Слободен печат

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Слободен печат

Остави Коментар