4 C
Скопје

Косово ги забрани летовите од Велика Британија и воведе самоизолација од две недели

Министерот за здравство на Косово, Арменд Земај, наложи откажување на сите воздужни линии од Велика Британија, со цел да се спречи ширењети на новиот вид на коронавирусот, јави  дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението доставено до медиумите, косовското Министерство за здравство информира дека граѓаните кои ќе допатуваат во земјата од Велика Британија преку земните гранични премини се обврзуваат да се самоизолираат на две недели во нивните домови.

– Од Министерството за инфраструктра и Министерството за внатрешни работи се бара да ги донесат потребните одлуки и мерки согласно нивните административни надлежности и одговорности со цел спроведување на оваа одлука. За сите физички и правни лица кои нема да ги почитуваат мерките, надлежните органи се задолжуваат да изрекуваат казнени мерки согласно Законот за спречување и борба против пандемијата на ковид-19 на територијата на Република Косово, се вели во соопштението.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Црна Гора пријави нови 643 случаи на ковид-19 и девет починати пациенти

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар