22 C
Скопје

Косово ги забрани летовите од Велика Британија и воведе самоизолација од две недели

Министерот за здравство на Косово, Арменд Земај, наложи откажување на сите воздужни линии од Велика Британија, со цел да се спречи ширењети на новиот вид на коронавирусот, јави  дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението доставено до медиумите, косовското Министерство за здравство информира дека граѓаните кои ќе допатуваат во земјата од Велика Британија преку земните гранични премини се обврзуваат да се самоизолираат на две недели во нивните домови.

– Од Министерството за инфраструктра и Министерството за внатрешни работи се бара да ги донесат потребните одлуки и мерки согласно нивните административни надлежности и одговорности со цел спроведување на оваа одлука. За сите физички и правни лица кои нема да ги почитуваат мерките, надлежните органи се задолжуваат да изрекуваат казнени мерки согласно Законот за спречување и борба против пандемијата на ковид-19 на територијата на Република Косово, се вели во соопштението.

Извор.МИА

Поврзани вести

„Глобсек“: Црна Гора е најруската членка на НАТО, две третини од Македонците се приврзани кон Русија

Слободен печат

Советот на Европа бара да се подобрат условите во „Идризово“ и во „Шутка“

Слободен печат

Германија ја дозволи вакцината на „Астра-Зенека“ за сите возрасти

Слободен печат

Масовен протест во Атина: Ципрас и Варуфакис на чело на колоната со демонстрантите

Слободен печат

Спасовски: До 2015-та имавме 7 дрегери и 10 радари, а сега покажуваме најдобри резултати за безбедноста во сообраќајот

Слободен печат

ВИДЕО I Крвопролевање во Рио: Брутален судир помеѓу полицијата и дилерите, најмалку 25 мртви, вклучително и полицаец

Слободен печат

Остави Коментар