Косово доби над 11 милиони евра поддршка за буџетот од Европската комисија - Слободен печат

Косово доби над 11 милиони евра поддршка за буџетот од Европската комисија

Министерството за финансии на Косово, соопшти дека Европска комисија на земјата ѝ доделила 11 и пол милиони евра како директна помош за буџетот по земјотресот.

Според соопштението на министерството, оваа помош била примена по една напорна средба за да се постигне макроекономска стабилност на земјата.

– Успешното менаџирање со јавните финансии преку имплементирање на програмата и стратегијата за подобрување со јавните финансии, и во исто време преку зголемување на јавната транспаретност на буџетот, вклучувајќи ги тука сите заинтересирани, граѓанското општество и граѓаните на Република Косово. Овие задачи беа позитивно вреднувани од страна на Европската комисија, од каде што позитивно е оценета напорната работа направена за да се зачува макро економската стабилност – се вели во соопштението на министерството за финансии.

Според министерството за финансии, финансиската стабилност на Косово во моментов е одлична.

Прочитај повеќе

Европа и САД се подготвени да му се спротистават на новиот вирус од Кина

Слободен печат

Нова хируршка сала отворена на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија (ФОТО)

Слободен печат

Нов повик за доброволно служење воен рок во Црна Гора

Слободен печат

За што зборувале Путин и Тилерсон пред почетокот на мандатот на Трамп?

Слободен печат

Хиподром попладнево без вода

Слободен печат

Иран: Маскирани напаѓачи убија соработник на ликвидираниот генерал Сулејмани

МИА Агенција

Остави Коментар

one × 5 =

Прочитај повеќе

Се самозапали 40-годишен маж од Кочани

МИА Агенција

Спасовски: Ќе спроведеме и организираме фер и демократски избори

Слободен печат

Мицотакис: Земјата доби претседателка која ги обединува сите Грци

Слободен печат

Просечната нето-плата во ноември се зголеми за 61 денар

Слободен печат

За што се договорија Белград и Приштина со потпишувањето на документот за авиолинијата?

Слободен печат

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Слободен печат