18.8 C
Скопје

Косовари фатени на дело како шверцуваат мигранти

Велешката полиција ги привела Д.П.(45) и Е.Б.(30), двајцата од Косово, поради сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти”.

На 24 овој месец на магистралниот пат Велес-Штип, кај клучка „Штипска петља”, од патничко возило „мерцедес”, со косовски национални ознаки излегле лица – мигранти, по што возилото се упатило кон влезот на Велес, а по него се движело патничко возило „бмв х5″, со косовски национални ознаки.

По  преземени мерки кај крстосницата „Башино село”, полициски службеници го сопреле возилото „бмв х5″, управувано од Д.П., во кое биле пронајдени седум лица-мигранти од Пакистан. Исто така, било пронајдено и возилото „мерцедес”, кое било управувано од E.Б. од Косово.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, по чија насока косовските државјани биле задржани во СВР Велес, возилата биле одземени, а мигрантите биле сместени во Прифатниот центар за странци. Денеска, по брза постапка, косовските државјани ќе бидат спроведени до ОЈО ГОКК и Основен суд Скопје-1 во Скопје и ќе им бидат поднесени соодветни пријави.

Поврзани вести

Прилепчанецот Ајровски доби притвор откако во камионот што го управувал беа откриени 324 килограми кокаин

МИА Агенција

Изгоре камион кај Струмица

Слободен печат

Битолчанец осомничен за недозволена трговија со дрога

100 санкции за непрописно вградени „фолии” и светлосни и звучни уреди во возила

Слободен печат

Во Тетово апел до граѓаните да се воздржат од пукање на свадби

Слободен печат

Беровчанец ја злоупотребил службената положба и оштетил фирма за 360.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар