КОШМАРОТ НЕ ЗАВРШУВА: Албанија се тресе цело време, луѓето на улица (ФОТО+ВИДЕО)

После вчерашниот земјотрес кој беше со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, албанското тло никако да се смирува. Земјотресите продолжија и во денешните утрински часови, а последниот е регистриран во 9 часот. Вкупно 297 земјотреси се регистрирани од вечера, 87 само после полноќ.

Фејсбук

Албанскиот сеизмолог Рапо Ормени за Балканвеб тврди дека главниот потрес поминал, но помали земјотреси ќе има со денови и недели.

Луѓето од најпогодените региони Тирана и Драч ја поминаа на отворено ноќта, спиеја низ улиците, но имаше и од такви кои беа сместени во 6 центрите поставени од албанските власти.
Според здравстевните власти, повредени се вкупно 107 лица, од кои 10 се наоѓаат во одделот за траума со посериозни повреди. Досега се известува за 187 оштетени објекти .

Прочитајте и...  Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен
Балканвеб

Албанскиот премиер Еди Рама рано изутринава преку Фејсбук ја ја отслика состојбата по земјотресите, велејќи дека се рабои непрекинато за да се отстранат последиците од земјотресот.

Тој синоќа свика и владина седница во живо, но владината зграда се тресеше од земјотреси и во моментите кога се собраа министрите, а камерите ги фатија овие моменти.

Tërmet live në mbledhje të qeverisë

Tiranë: Qeveria po zhvillonte një mbledhje live në mesnatë, kur një lëkundje tjetër e fortë tërmeti goditi kryeqytetin. “Godina po lëkundet” – tha ministri i brendshëm, Sandër Lleshaj, ndërsa po raportonte mbi masat policore ndaj pasojave të tërmetit të drekës. Mediat vendase raportuan se edhe ndërtesa e kryeministrisë ka marrë plasaritje të dukshme në një nga muret e jashtme prej tërmetit.

Publiée par VOA – Zëri i Amerikës sur Samedi 21 septembre 2019

Од друга страна денеска грчката влада на социјалните мрежи, изрази солидарност со албанскиот народ и владата.

Прочитајте и...  Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

”Ние изразуваме наша солидарност со албанската влада и со луѓето кои ги погоди земјотресот”, се вели во постирање на Твитер, пренесуваат албанските медиуми.

Подолу можете да погледнете дел од видеата кои беа снимени за време или по земјотресите во Албанија.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

19 − шест =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат