Кошаркарите на МЗТ по вторпат го совладаа бугарскиот Рилски

фото: КК МЗТ Скопје Аеродром

Трета победа по ред во петтиот подготвителен натпревар за актуелниот македонски кошаркарски шампион пред стартот на новата сезона.

Со (по)мал фонд кошаркари поради ситни повреди МЗТ Скопје Аеродром повторно бевме подобри од силниот противник од Бугарија, Рилски Спортист со резултат 75:69 (24-18, 24-11, 15-26, 12-14).

За „металците“ најефикасни со по 18 поени беа Крстевски и Бакович, а В. Стојановски реализираше 11.

Претходно во првиот контролен меч играчите на Васко Атанасов го совладаа истиот противник со 82:65.

Како што најавија од клубот, сега сите патишта водат во СРЦ „Кале“ – Скопје, каде што в сабота (23 септември) ќе ги одмери силите со Феникс 2010 од 19.30 часот во обидот да го одбрани трофејот во Суперкупот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот