Кошаркар на Јута на прес конференција се појави со заштитен елек (ВИДЕО)

Ѕвездата на Јута џез, Донован Мичел, беше меѓу најзаслужните за победата на неговиот тим во приот натпревар по рестартот на сезоната во НБА лигата, но тој не се најде во центарот на вниманието поради играта туку по тоа што го направи на пресконференцијата.

Имено, Мичел на пресконференцијата пред медиумите донесе и заштитен елек на кои беа сошиени имињата на десетина жртви на полициската бруталност во САД, и тоа највеќе се афроамериканци.


Мичел со овој потег сакаше уште еднаш да упати порака да престане бруталноста на полицијата кон афроамериканците и сето тоа да помине неказнето.
– На нас Афромаериканците веќе ни е мака да се плашиме – порача Мичел.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Асот на Јута иста така имаше и порака за сојузниот обвинител на државата Кентаки, Даниел Камерон, кого го повикува да ги санкционира одговорните за убиството на медицинската сестра, Бриона Тејлор, која во март годинава беше застрелана од тројца полицајци за време на рација во нејзиниот стан.
„Голема тимска победа, добро е повторно да бидеме на теренот. Но уште подобро е доколку Камерон ги уапси убијците на Бриона Тејлор“, напиша Мичел на својот Твитер профил.

Кошаркар на Јута на прес конференција се појави со заштитен елек (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат