Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Тоа е најголема загуба за најмоќните жители на планетава, според листата на најбогати на Блумберг уште од октомври 2016 година, кога првпат е спроведено такво истражување.

Петстотини најбогати луѓе на светот загубија за еден ден вкупно 139 милијарди долари (повеќе од 120 милијарди евра), а берзите се „блокираа” по стравувањето дека ширењето на коронавирусот ќе ја загрози глобалната економија, пишува Блумберг.

Тоа е најголема загуба за најмоќните жители на планетава, според листата на најбогати на Блумберг уште од октомври 2016 година, кога првпат е спроведено такво истражување.

Бернар Арно, третиот најбогат човек на светот и генерален директор на производителот на луксузна стока LMVH, загубил 4,8 милијарди долари, а истата сума ја загубил и директорот на Амазон, Џеф Безос. Сопственикот на Зара, Амансио Ортега остана без четири милијарди, а основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг без 3,48 милијарди долари.

Прочитајте и...  Во Бугарија потврдени нови 16 заразени, вкупно 581

Кина, која е епицентар на коронавирусот, сочинува 40 отсто од светскиот пазар на луксузна стока.

Прочитај повеќе

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Русија

Слободен печат

Откриена измама во Германија за достава на 10 милиони маски

Слободен печат

Спасовски: Поминавме многу премрежја во минативе 27 години, да останеме обединети

Лицата со кардиолошки заболувања со зголемен ризик, следењето на препораките од кардиолозите клучни во заштитата

Почувствувам земјотрес во југозападните делови на Македонија

Македонија одбележува 27 години од приемот на земјава во ОН

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Последниот процес од затворање на македонското прашање ќе бидат билатералните односи и развивање на пријателството со Бугарија

Бојана Нојиќ

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Слободен печат

Ноќеска МВР уапси 19 граѓани

Џонсон е во стабилна состојба

Слободен печат

Черепналкова – Трајкоска: „Заедно дома“ поттикнува креативно и квалитетно поминато време со децата во услови на пандемија

Слободен печат