Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Хрватската министерка за туризам и спорт, Николина Брњац е позитивна на коронавирус, па заради нејзиното учество на состанокот во Владата во сабота, мерка за самоизолација е изречена за двајца хрватски министри, а на останатите присутни им е изречена мерка на пасивен надзор, јавува Хина.

Самоизолација е одредена на министерот за труд, Јосип Аладровиќ и министерот за економија и одржлив развој, Томислав Чориќ, кои седеле покрај министерката Брњац.

Министерката за туризам и спорт, Николина Брњац објави дека се тестирала за коронавирус, а резултатите од тестот покажаа дека таа е позитивна“, рекол портпаролот на владата, Марко Милиќ.

Прочитајте и...  Уште 1.093 новозаразени од ковид-19, починаа 28 лица, 819 се оздравени

Министерката денеска почувствувала симптоми на болеста и одлучила да се тестира, но е во добра здравствена состојба со блага клиничка слика, односно благо покачена температура, додал Милиќ.

Таа, како и членови на нејзината фамилија, ќе бидат во самоизолација, додека двајцата министри ќе бидат во самоизолација 14 дена.

Поврзани вести

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

Слободен печат

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian