Коронавирусот речиси целосно го замре туризмот во Турција

Турција во 2019 година имаше вкупно 45 милиони посетители и 34,5 милијарди долари приход од туризмот, исклучително важни за развој на економијата.

Турскиот туризам речиси замре во април поради падот на брокот на странски посетители за повеќе од 99 отсто под влијание на ограничените патувања за да се сузбие пандемијата од коронавирус.

Во април во Турција допатуваа само 24.238 странски посетители, додека во истиот месец лани се забележани 3,29 милиони, покажаа во петокот податоците на министерството за туризам.

Во првите четири месеци годинава нивниот број е повеќе од преполовен, на 4,3 милиони.

Истанбул имаше најмногу посетители, вкупно 2,3 милиони во првите четири месеци од 2020. Најмногу гости имало од Бугарија од каде во Турција пристигнале 400 илјади посетители, следува Германија со непото повеќе од 356.000.

Турција во 2019 година имаше вкупно 45 милиони посетители и 34,5 милијарди долари приход од туризмот, исклучително важни за развој на економијата.

Прочитајте и...  Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Оваа недела повторно почнаа да примаат резервации од странство за повторно покренување на услугите на здравствениот туризам за странци.

Хотелите во Анталија одвоено заполнаа со подготовки за повторно отворање, во склад со новите владини безбедносни мерки за справување со пандемијата.

Турција на 27 март ги запре сите меѓународни летови за да го сузбие ширењето на вирусот.

Националниот авиопревозник Туркиш Ерлајнс оваа недела ја продолжи забраната за меѓународни летови до 10 јуни додека домашните летови се запрени до 4 јуни.

Прочитај повеќе

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

МИА Агенција

Опаѓа бројот на пациенти кои се на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Николовски: Со сопругата сме негативни на ковид-19, давам огромна поддршка за партиските другари

Слободен печат

Последни подготовки на француските угостители пред утрешното повторно отворање на локалите

МИА Агенција

„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борисов во обиколка на новиот автопат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Слободен печат

Трудо со поддршка на демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Слободен печат

ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија го доживува вториот пик

Слободен печат