Коронавирусот може да живее на хируршките маски многу подолго од што мислеа научниците

Скоро сите луѓе ширум светот денес носат маски за да се заштитат од корнавирусот, но најновата студија покажа дека тие можат да бидат погодно тло за преживување на вирусот дури една недела, пренесува Дејли стар.

Вирологот Малик Пирис, кој го спроведе истражувањето на Универзитетот во Хонг Конг, со овие резултати сака да истакне колку е важно да не го допираме надворешниот дел на маската додека ја носиме на лицето.

Со допирањето на контаминираната маска патогените можат да поминат на нашите раце, а потоа и на очите ако несвесно ги допреме.

Вирусот успеал да преживее на пластика и на нерѓосувачки челик меѓу 4 и 7 дена, додека од банкнотите и од стаклото исчезнал после 4 дена. Од ткаенината вирусот исчезнал за два дена, а на хартија не преживеал повеќе од три часа.

Прочитајте и...  Драгана Велковска: Сите отворени прашања поврзани со луѓето, животните и животната средина се приоритет

Сепак, студијата објавена во медицинското списание The Lancet востановила дека вирусот бил присутен на надворешниот дел на хируршката маска дури седум дена откако првпат бил забележан на тоа место.

Исто така од резултатите се дошло до заклуок дека концентрацијата на вирусот брзо се смалувала на секоја површина, како што поминувало времето, а вирусот бил чувствителен на стандардните методи за дезинфекција.

Прочитај повеќе

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лепа Брена со фотографиите од пред 33 години ја разбуди носталгијата кај фановите

Слободен печат

Џенифер Лопез ќе биде газдарица на бејзбол-тим!

Слободен печат

Изуми што го променија светот: Го сакате пивото и не можете без ви-фи? Заблагодарете им на овие жени!

Слободен печат

Исплива ценовникот на Тијана Ајфон: Заработува и по 1.000 евра за една ноќ, а сталните муштерии добиваат попуст

Слободен печат

Кејт Мидлтон откри што ѝ било најтешко во екот на пандемијата

Слободен печат

Опасните жени се секогаш посебни: За фаталната Југословенка мечтаеле сите, а поминала голгота

Слободен печат