Коронавирусот ќе го уништи фудбалот, екипите во минус од дури 14 милијарди долари

Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави неверојанти резултати од спроведеното истражување.

Пандемијата на коронавирусот која го запре фудбалот на три месеци, и ги истера навивачите од трибините, ги чинеше фудбалсите екипи околу 14 милијарди долари, што е речиси една третина од вкупната вредност на екипите, објави ФИФА.

Посебно тело на ФИФА во изминатите неколку месеци спроведе истражување со соработка со економски експерти кои вредноста на екипите ширум светот ја проценија помеѓу 40 и и 45 милијарди долари.

ФИФА предупредува дека загубите од 14 милијарди долари се однесуваат на моменталната состојба, а тие би се згоелмиле доколку пандемијата продолжи да сее страв низ целиот свет.

Најпогодена од коронавирусот е Јужна Америка каде во некои земји воопшто не се игра фудбал, а во тешка финансиска состојба се и екипите од Азија и Африка.

Прочитајте и...  Нема крај на проблемите за Барселона, Кике Сетиен го тужи клубот

ФИФА веќе додели помош од 1.5 милијарди долари, а неа ја искористиле 150 од 211 земји членки на Светската фудбалска федерација.

Прочитај повеќе

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат

Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Слободен печат