Коронавирусот ќе ги турка сите спортови до 2021 година!?

Американскиот лекар Дин Винслоу има песимистичка најава и смета натпреварувањата со голем број на навивачи мораат да бидат одложени малку подолго.

Луѓето ширум светот, вклучувајќи ги и спортистите се наоѓаат во домашна изолација, карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Пандемијата на оваа опасна зараза ги одложи, прекина скоро сите спортски натпреварувања, не може со сигурност официјално да се даваат датуми за евентуално продолжување на сезоната на кое било поле.

Иако едни веруваат дека во текот на летото ќе се обезбедат условите да се вратат спортистите на терените, но има и други со песимистички најави.

Можеби и најпесимистичка проценка од почетокот на пандемијата дојде од САД, од страна на тамошниот лекар, специјалист за инфективни болести, Дин Винслоу.

Прочитајте и...  Тереза Меј го обвини Џонсон: Сака да ја затвори Британија од остатокот од светот (ВИДЕО)

Тој смета дека до почетокот на наредната 2021 година не постојат шанси да се продолжи со спортските натпреварувања, особено она најпопуларното со најголем број гледачи.

– За жал, мислам дека спортските натпреварувања со голем број на навивачи мораат да бидат одложени малку подолго од некои други активности. Жал ми е што ова го кажувам, бидејќи и јас сум голем љубител на спортот.

Доколку прерано попуштиме со мерките на контрола и заштита, би можел да дојде до нов бран на пренесување на инфекцијата на почувствителни луѓе – рече Винслоу, а пренесува кошаркарскиот портал „Eurohoops“.

Неговиот колега Џарес Еванс има слично размислување:

– Мораме да ја подготвиме јавноста за секакво сценарио. И исто така да ги подготвиме луѓето на разочарување – порача Еванс.

Прочитајте и...  Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат