Коронавирусот ја „коси“ американската војска: Пентагон објави поразителни информации

Фото: Профимедиа/Илустрација

САД имаат повеќе од 967.000 потврдени случаи на ковид-19 и околу 55.000 смртни случаи.

Министерството за одбрана на САД денеска објави дека бројот на потврдени нови случаи со коронавирусот меѓу припадниците на војската се зголемил на 6.568, а бројот на починати изнесува 27 од почетокот на пандемијата.

Вкупно 4.213 припадници на американската војска се заразени со коронавирусот, а 91 во моментот се хоспитализирани, излекувани се 1.258, информира Министерството за одбрана во соопштението.

Министерството за одбрана извести за 2.044 закрепнати од ковид-19, а од петокот 355 припадници на армијата закрепнале, а исто така е потврден и еден смртен случај.

Соединетите американски држави имаат повеќе од 967.000 потврдени случаи на ковид-19 и околу 55.000 смртни случаи предизвикани од оваа болест до утрово, соопшти центарот за коронавирусот на Универзитетот Џон Хопкинс.

Видео на денот