Коронавирусот го одложува новиот меч на Џенова и Пандев!?

Спортскиот директор на Џенова, Даниеле Фаџано побара да биде одложен натпреварот против Торино кој е закажан за 3 октомври 2020 година.

Причината поради ваквото барање се 14 позитивни тестови на коронавирус во три дена.

Протоколот на италијанската фудбалска асоцијација не обезбедува минимален број на заразени играчи за автоматско одложување на натпреварот од Серија А, но со повеќе од една третина од нивните членови надвор од ковид-19, не се очекува Џенова да биде домаќин на Торино

– Сега го разбирам колапсот во второто полувреме (против Наполи). Сега, да видиме, мислам дека ќе побараме одложување. Не можеме да тренираме – рече Фаџано за италијанските медиуми.

На последниот првенствен дуел Џенова загуби убедливо од Наполи со 6:0.

Прочитајте и...  Клоп пресече, ќе носи дефанзивец од Бундеслигата

Поврзани вести

ВИДЕО: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Слободен печат

Мусовски блескаше на дербито на Лос Анџелес (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Остави Коментар