Коронавирусот ги затвори вратите и во Евролигата

Донесена е одлуката натпреварот во Италија да се игра без присуство на навивачи.

По фудбалската Серија А која одложи дури пет натпревари од 26. коло, и кошаркарската Евролига почна да се соочува со проблеми поради коронавирусот.

Имено, челниците на Евролигата донесоа официјална одлука натпреварот помеѓу Олимпија Милано и Реал Мадрид да се игра без гледачи.

Во салата „Медиоланум форум“ ќе биде забранет влезот за навивачите, но и за новинарите како и за дополнителните членови на екипите.

Откажани се и редовните медиски активности, и во салата ќе бидат присутни само кошаркарите, тренерите, судиите, како и екипите за следење на резултатот, персоналот на телевизијата која ќе го пренесува натпреварот, лекарски екипи и минимален број на лица задолжени за одржување на салата.

Исто така, зад „затворени врати“ ќе се одигра и натпреварот од Еврокупот помеѓу Бреша и Венеција, а се чека одлука за натпреварот помеѓу Асвел и Валенсија бидејќи домаќинот побара да има највеќе 5.000 навивачи на трибините.

Прочитајте и...  Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат