Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Коронавирусот ја запре испораката за хемикалии од Кина, без кои не може да произведе синтетичката дрога.

Затворањето на границата и ограничувањето на воздушниот сообраќај, ја зголемија цената на дрогата, што за нарко картелите отвори нови проблеми. Имаат недостиг на суровини за прозводство на синтетички дроги. Паралалено со ова, сè поизразени се  борбите за доминација и освојување на нови територии меѓу мексиканските нарко картели.

Жителите на Мексико Сити на централниот пазар можат да купат буквално сè, од маскирни униформи, до облека, техничка роба до дронови и мобилни телефони. Овие производи  повеќето се кинески копии на западните производи, но главната роба се продава под тезга,- дрога и оружје.

Реонот каде се наоѓа главниот пазар е под контрола на нарко бандата Унион тепито. Сите оние кои сакаат да продаваат на пазарот мораат на оваа банда да ѝ платат такса од која неделно криминалците заработуваат и по стотици илјади пезоси.

Робата и производите се продаваат без гаранција и без издавање на фискални сметки. Поради избегнувањето на легалноста, цените се толку ниски што секојдневно пред тезгите има големи редици на купувачи. Сега поради пандемијата на коронавирусот, бројот на купувачите е видливо намален, а доцни и робата која доаѓа од Кина.

Прочитајте и...  Караџоски: Не очекувам зголемен број на заразени дотаму да ние да не можеме да го држиме под контрола

Иако продажбата е падната за 50 насто, криминалниот клан и натаму бара од продавачите да ја платат истата цена на задолжителната такса. Поради ова голем дел од продавачите се во сериозна фианансиска криза бидејки не можат да ги покријат најосновните трошоци како што е висината на таксата.

Дополнителен проблем предизвикува и растечкото насилство бидејки криминалците од нарко кланот ги убиваат оние продавачи кои должат за таксата, а тие што немаат да платат ги уценуваат да позајмат пари и да си го платат долгот.

Коронавирусот ја запре испораката за хемикалии од Кина, без кои не може да произведе синтетичката дрога. Особено голем дефицит, наркокартелите имаат со набавката на фентанил што е замена за опиум. Особено што кинескиот град Вухан каде беше жариштето на коронавирусот,беше главниот центар за бизнисот со дрога и со испорака на хемикалиите од кои се правеа синтетичките дроги.

Прочитајте и...  Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Проблемите со испораката серизоно го уништи бизнисот на неколку големи мексикански нарко картели, кои како одговор на ова, ги зголемија цените. Тие сега половина килограм метамфетаминот, познат како кристал мет, го продаваат за  567 наместо како досега, за 95 евра.

И шверцот на дрога кон САД е делумно прекинат бидејќи поголем дел од граничните премини се затворени и на нив е распоредена американската армија. Иако картелите имаа договори со корумпираните припадници на граничната полиција, особено на деловите на илегалните премини, сега шверцот е речиси запрен.

Бидејќи  поголемиот број на летови од земјите на Јужна Америка се укинати, американските воздухопловни безбедносни органи полесно на радарите ги фаќаат шверцерските авиони со кои се префрла дрогата на територијата на САД. Неодамна беше лоциран и принуден да слета мал авион полн со дрога кој од Хондурас требаше да ја однесе дрогата во пограничните населени места долж американските населени места долж мексиканската граница.

Прочитајте и...  Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Иако веќе насилството не е во првите ударни вест, тоа не е намалено. Неодамна беше убиена една новинарка која правела сторија за бизнисот на мексиканските нарко картели. Од воведувањето на карантинот на 23 март досега, според официјални извештаи, убиени се 700 луѓе,сите во пресметка, ривалитет или должнички односи меѓу нарко бандите. За споредба, пред воведувањето на карантинот, годишно во Мексико беа евидентирани околу 95 убиства.

Од воведувањето на карантинот од коронавирусот зголемен е и бројот на кражби и борба за територии меѓу нарко бандите. Криминолозите сметаат дека кризата и пандемијата ги зголеми меѓусебните пресметки меѓу мексиканските нарко банди, како и го зголеми бројот на кражби и киднапирања.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат