Коронавирусот ги напаѓа сите континенти, одложен и Африканскиот куп на нации

Африканскиот куп на нации кои требаше да се одржи на почетокот од наредната година е откажан и презакажан за 2022 година поради пренатрпаниот календар.

Конфедерацијата на африканскиот фудбалски федерации (ЦАФ) денеска соопшти дека турнирот на кој 24 екипи ќе се борат за титулата ќе се одржи во јануари и февруари 2022 година во Камерун.

„Датумите на турнирот и преостанатите натпревари во квалификациите дополнително ќе бидат објавени“, стои во соопштението на ЦАФ.

Во квалификациите остана да се одиграа уште четири кола, а со распоредот се доцни поради пандемијата на коронавирусот, оваа година не е одигран ниту еден натпревар, а во октомври и ноември слободни се само четири термини.

Пандемијата го одложи и женскиот Африкански куп на нации и наместо тоа во 2021 година ќе стартува женска Лига на шампиони.
Секоја од 54. земји членки на ЦАФ ќе добие 300.000 долари како помош за покривање на трошоците предизвикани од пандемијата.

Прочитајте и...  Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Прочитај повеќе

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат