Короната беснее во Хрватска, денеска рекорден број нови случаи

Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

И Хрватска урива рекорди со бројот на заразени од коронавирусот – во земјата денеска има дури 50 починати и 7.094 новозаразени со коронавирусот, што е рекордна бројка од почетокот на пандемијата.

Бројот на активните случаи во Хрватска сега изнесува 31.789. Од нив, 1.786 пациенти се на болничко лекување, а на респиратори се 234 пациенти.

Од 25-ти февруари 2020 година, кога во Хрватска е потврден првиот случај на зараза со коронавирусот, до денеска се забележани 497.168 лица заразени со новиот коронавирус, а 9.450 пациенти починале. Во изолација во моментов се 30.256 луѓе.

Видео на денот