Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Тимот на македонскиот репрезентативец Горан Пандев, Џенова, по вчерашната катастрофа на гостувањето во Наполи кога загуби со 6:0, денеска доби нови застрашувачки вести, дури 14 фудбалери и членови на стручниот штаб се позитивни на коронавирус.

Целиот тим на Џенова е испратен во изолација, а во текот на утрешниот ден ќе бидат извршени и втори тестови кои доколку покажат исти резултати, тогаш тимот на Пандев нема да биде во можност да игра во наредниот период.

„По денешното тестирање, бројот на позитивни на Ковид-19 во нашиот тим скокна на 14 членови на играчкиот и тренерскиот тим. Активирани се сите процедури и информирани надлежните органи. Клубот навреме ќе ја информира јавноста за сите промени“, објави Џенова.

Прочитајте и...  Поразот од Јунајтед ќе му пресуди на Тухел?!

Засега не се објавуваат имињата на фудбалерите и членовите на стручниот штаб кои се позитивни, но доколку и Пандев е меѓу нив тоа ќе претставува огромен проблем за селекторот Игор Ангеловски бидејќи Македонија на 8. октомври ја очекува полуфиналниот бараж натпревар од Лигата на Нации против Косово кој може да ни донесе и пласман на Европското првенство.

Покрај тимот на Пандев, во ризик за зараза се и фудбалерите на Наполи, а меѓу ние е и Елиф Елмас, бидјеќи двете екипи вчера играа меѓу себе.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Слободен печат

Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Слободен печат

Остави Коментар