Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Полициски робот патролира по улиците на Тунис  за да се осигура дека граѓаните од таа земја се придржуваат кон карантинот за време на епидемијата на коронавирусот.

Кога забележува личност на улица, роботот наречен  P-Guard, пристапува кон личноста и ја прашува што прави надвор. Потоа личноста треба да покаже лична карта, а полицијата што го контролира роботот ги проверува податоците, пренесува Би-Би-Си.

Тунис веќе втора недела го забранува движењето заради епидемијата. Од сите граѓани се бара да останат во своите домови, а излезот е дозволен само од медицински причини или за набавка на храна.

 

Прочитајте и...  Земјотрес од 6,5 степени ја погоди Индонезија

Прочитај повеќе

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат