Користете мед за да имате сјајна и здрава коса

Освен како храна, многупати досега, во пракса се покажало дека медот може да биде совршен и за одржување на здравјето на кожата и на косата. Медот од страна на луѓето се користи илјадници години наназад и тоа за најразлични намени, но сè до пред дваесетина години, тој најмногу се користеше како храна, односно како засладувач.

Сепак, во изминативе неколку години, употребата на мед стана многу поактуелна, поради фактот што сите оние кои сакаат да изгледаат убаво, но и да бидат здрави, во обид да ги заменат маските за коса и за лице што се полни со најразлични хемикалии, како многу поздрава и поприродна варијанта за нега на коса, но и на кожата, го бираат медот.

Благодетите што може да ги почувствува вашиот организам доколку барем еднаш неделно го третирате со мед се бројни. Тоа е така затоа што медот во својот состав содржи околу 80 отсто шеќер, а во останатите 20 отсто содржано е железото, калциумот, фосфорот, витамините Ц и Б како и магнезиумот. Поради овие елементи медот се користи како состојка во многу козметички призводи.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат