Користете мед за да имате сјајна и здрава коса - Слободен печат

Користете мед за да имате сјајна и здрава коса

Освен како храна, многупати досега, во пракса се покажало дека медот може да биде совршен и за одржување на здравјето на кожата и на косата. Медот од страна на луѓето се користи илјадници години наназад и тоа за најразлични намени, но сè до пред дваесетина години, тој најмногу се користеше како храна, односно како засладувач.

Сепак, во изминативе неколку години, употребата на мед стана многу поактуелна, поради фактот што сите оние кои сакаат да изгледаат убаво, но и да бидат здрави, во обид да ги заменат маските за коса и за лице што се полни со најразлични хемикалии, како многу поздрава и поприродна варијанта за нега на коса, но и на кожата, го бираат медот.

Благодетите што може да ги почувствува вашиот организам доколку барем еднаш неделно го третирате со мед се бројни. Тоа е така затоа што медот во својот состав содржи околу 80 отсто шеќер, а во останатите 20 отсто содржано е железото, калциумот, фосфорот, витамините Ц и Б како и магнезиумот. Поради овие елементи медот се користи како состојка во многу козметички призводи.

Прочитај повеќе

Тијана Дапчевиќ најави петта сезона на „Преспав“: Оваа серија е најубавото што и се случило на Македонија во последните 15 години

Слободен печат

Кралицата Елизабета Втора не ни сонувала за круната: Приказна за нејзиниот чичко Едвард, кој поради љубовта се откажал од престолот

Слободен печат

Морничава приказна за островот на кој НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА СТАПНЕ! Штом стапнете на него, имате само ЕДЕН ЧАС ЖИВОТ И ТОА ДОКОЛКУ СТЕ СРЕЌНИК! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победничкиот стајлинг на кралицата Летиција испраќа само една порака – Овде јас сум шефица! (ФОТО)

Слободен печат

ПОГЛЕДИ И ПРЕГРАТКИ ЗА КОИ СИТЕ ЗБОРУВААТ: Емотивна средба на Бред и Џенифер која буди шпекулации дека повторно се во љубов (ФОТО)

Слободен печат

Хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори за развој на оваа болест

Слободен печат

Остави Коментар

7 + four =

Прочитај повеќе

Хари: Со Меган се надевавме дека и натаму ќе можеме да и служиме на кралицата, но тоа беше невозможно

Слободен печат

Екстра лесен и брз појадок кој ги „пржи“ калориите!

Слободен печат

Тинејџерка заработува и до 20.000 евра месечно од спонзори! (ФОТО)

Слободен печат

Жените лудуваа по него и му ја распарчуваа облеката, а еве како тој изгледа 40 години подоцна! (ФОТО)

Слободен печат

Градите на Нивес Целзиус ѝ служат како маса за грицки! (ФОТО)

Слободен печат

Купил кауч за 70 долари, но тоа што го пронашол во него го шокирало! (ВИДЕО)

Слободен печат