Копнена инвазија на Турција во Сирија: Најмалку осум загинати во првиот напад

Најмалку осум луѓе се убиени, а десетина се повредени во бомбардирање за време на првиот ден на турската воена операција на север во Сирија, информираа Сириските демократски сили (СДФ). Во меѓувреме, започна и копнена операција.

„Три борци и пет цивили се жртви. Десетина цивили се повредени поради масовно и неселективно турско гранатирање по сите погранични градови на североисток во Сирија“, објави на Твитер оперативниот центар СДФ, кој го предводат Курдите.

И Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека загинале осум лица, вклучувајќи и двајца христијански Асирци во градот Камишли, еден брачен пар со дете, како и маж во близина на градот Тал Абиад.

Како што пренесува Агенцијата АП, настрадало и едно дете во село западно од Камишил, како и еден маж во Рас ал Аина.

Прочитајте и...  Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ВИДЕО)

Денеска Турција продолжи со гранатирање на локации кои се под контрола на Курдите близу турската граница. Засега најжестоки напади се случуваат во градовите Рас ал Аин и Тел Абјад.

Претходно е соопштено и дека турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници во средата влегле на североисток во Сирија, стои во соопштението на министерството за одбрана на Турција, со што почна копнената офанзива против борците на курдската полиција.

Порано турски воени авиони и артилерија ги гаѓале позициите на курдските борци во прекуграничната воена операција, само неколку дена откако американските трупи се повлекле од тоа подрачје.

Турското министерство за одбрана соопшти дека од порано нивните вооружени сили погодиле вкупно 181 цел во Сирија.

Прочитајте и...  Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат