20.8 C
Скопје

Координативен состанок во ЦУК за рано предупредување и превенција од пожари

Во пресрет на сезоната на можни пожари на отворен простор во државата, денеска во Центарот за управување со кризи беше реализиран работен состанок, каде беше потенцирана потребата од итно и навремено известување, комуникација и координација како важен сегмент во фазата на рано предупредување и превенција од пожари во Системот за управување со кризи (СУК).

Состанокот, како што информира ЦУК, е одржан под раководство на в.д. директорот Стојанче Ангелов.

Покрај Ангелов, на состанокот присуствувале и претставници на дел од институциите кои имаат надлежност во справување со пожари – командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, претставници на МВР/БЈБ – Единица за подготовка и постапување со сложени безбедносни и кризни состојби и Дирекцијата за заштита и спасување и директорот на ЈП Национални шуми.

Како што посочија од ЦУК, навремената реакција и справување со пожар во голема мера ќе ја намали потребата од интервенција на поголеми сили и средства, ако известувањето биде навремено, точно и прецизно.

На состанокот биле елаборирани и сите проблеми и недостатоци со коишто субјектите во СУК досега се соочуваат при појавата и справувањето со пожарите на отворен простор, а за кои се уште не е изнајдено соодветно решение.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар