Контурирање на косата: Најдобар начин да се истакнат убавините на лицето! (ФОТО)

Контурирањето е шишање, техника на бојадисување и обликување на светлата коса и сенката за да се постигне одреден визуелен ефект, односно визуелно да се променат цртите на лицето.

Со мудрото контурирање на косата, лицето можеме да го стесниме, прошириме, намалиме челото, да ги ублажиме острите црти и многу други работи. Фризерите ја објаснуваат поентата на оваа техника: „Доколку сакаме да скратиме некои делови на лицето, тоа можеме да го постигнеме со косата, нејзината густина и сенка, додека истовремено треба да дозволиме светлост на оние места кои сакаме да ги нагласиме“.

Покровител на оваа техника за бојадисување е Ник Пена, сопственик на познат фризерски салон во Бостон, кој објаснува: „Осветлувањето и додавањето сенки на одредени делови од косата може да доведе до илузија на поинаков изглед на лицето, зависно од тоа што сакате да нагласите. На пример, доколку некој има издолжено лице, светлите прамени покрај ивицата на лицето може да дадат впечаток на проширување, додека пак жените со изразена вилица треба да го направат обратното. Тие треба да имаат светли прамени кај темето, а потемни покрај вилицата. За високо чело идеални се омбре прамените кои го ставаат фокусот на долниот дел од лицето, додека за широкото лице добро е прамените да се потемни покрај рабовите“.

Прочитајте и...  Време е за добра музика: Наташа Малинкова вредна и во време на пандемија – слушнете ја нејзината нова песна (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски