Контроверзниот професор Дидие Раулт: Епидемијата завршува, нема втор бран

Бројките за епидемијата на новиот коронавирус во Франција од пред неколку дена се помалку алармантни, додека СЗО исто како и француската влада повторува дека „екстремната будност останува неопходна”. ТНо, според контроверзниот професор од Марсеј, Дидие Раулт „епидемијата завршува”, јави дописникот на МИА.

-Епидемијата завршува, ова е оптимистичкиот став, даден од професорот Дидие Раулт во неговиот последен билтен објавен на неговиот профил на Твитер. Запрашан да ја опише состојбата во Марсеј, специјалистот за заразни болести уверува дека епидемијата Ковид-19 „исчезнува” во Марсеј, откако вчера бил дијагностициран еден случај од над 1.200 тестирани.

– Значи, можеме јасно да видиме дека нештата престануваат –  инсистира тој. Според него, ова забавување на епидемијата е објаснето во Марсеј со тоа што има „систематски дијагностицирани и лекувани” пациенти, а во смисла дека третманот го намалува времетраењето на вирусното носење.

Прочитајте и...  По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Професорот е исто толку оптимист кога зборува за епидемијата во остатокот од Франција.

– Оваа епизода е решена. Никаде нема втор бран, тоа е баналната крива – инсистира тој.

– Неколку спорадични случаи ќе се појават овде или таму, ако има некој кој е супер заразен, но сето тоа веќе не ја одразува епидемиската динамика. Епидемијата завршува – нагласува Дидие Раулт.

За потсетување, во последните денови се пријавени неколку жаришта епидемијата во Франција.

Генералната дирекција за здравство (ДГС) во вторникот вечерта објави дека во последните 24 часа во Франција имало 348 нови смртни случаи поради Ковид-19. Бројка која се зголемува во однос на претходниот ден. Вкупно 26 991 лица починаа од коронавирус во земјата од почетокот на март.

Прочитајте и...  Меркел: Единството во Европа е поважно од кога и да е

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат