Континуиран раст на бројот на патници на Скопскиот аеродром

Веќе 64 месеци по ред, Меѓународниот аеродром во Скопје бележи исклучителен раст на бројот на патници, при што бројките покажуваат континуиран пораст од јануари 2014 година.

Во првите пет месеци од годинава на Меѓународниот аеродром Скопје минале 844.214 патници, што е зголемување за 7,6 проценти. Во истиот период имало 7.096 полетувања и слетувања, а биле пренесени и 1.636 тони товар и пошта.

Од почетокот на годинава Визер воведе две нови линии, од Скопје за Баден и за Бремен, а кон крајот на идниот месец ќе има уште две, за Турку и Ларнака.

Визер во првите пет месеци од годинава го држи првото место по превезени патници, 66,4 отсто, потоа следува Туркиш ерлајнс со 7,2 отсто, Аустриан ерлајнс со 5,1 отсто, Чајна ерлајнс со 4,5, Пегасус ерлајнс со 3,1 и Еделвајс ер и Кроација ерлајнс со заеднички 2,8 отсто од превезените патници.

Прочитајте и...  Еди Рама: Во Албанија нема ниту еден случај на коронавирус

Истанбул и натаму е најпопуларната дестинација, па 10,3 отсто од сите патници пристигнале или заминале за Истанбул. Следен е Цирих со 7,3 отсто, Базел со 5,5, Виена со 5,2, Малме со 4,5 и Братислава со 3,4 отсто.

Во истиот период аеродромите во Скопје и Охрид заедно имале 914.759 патници што е зголемување за 11 проценти.

Прочитај повеќе

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

МИА Агенција

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција