Контејнерите за собирање на облека на Црвен крст, честа мета на крадците – Слободен печат
ВестиСкопје

Контејнерите за собирање на облека на Црвен крст, честа мета на крадците

За вработените на Црвен крст, честа слика е да ги најдат контејнерите наутро со расфрлена облека пред нив.

Црвениот крст во Скопје има неколку контејнери за собирање на облека, каде граѓаните можат да ја донираат својата стара облека за социјално загрозените фамилии. Меѓутоа, овие контејнери често се мета на крадците и покрај тоа што се оградени и заштитени.

Единствениот пристап е од надворешната страна на контејнерот, кој граѓаните го користат за да ја остават старата облека. Сепак, за вработените на Црвен крст, честа слика е да ги најдат контејнерите наутро со расфрлена облека пред нив.

– Обично, тоа за жал го прават Ромите. Колку и да е тоа опасно, колку и да сме укажувале, колку и да сме пријавувале во полиција, тие влегуваат во контејнерите – кажуваат од Црвен крст, кои велат дека тие го чекаат вистинскиот момент за крадење, кога е мала веројатноста некој да ги забележи.

 Од Црвен крст исто така посочуваат дека ова е проблем со сите контејнери за собирање на облека.

Такви контејнери има 6 низ Скопје, пред Црвениот крст на Република Македонија, пред Домот на хуманитарни организации „Даре Џамбаз“, во ОУ „Ѓоргија Пулевски“ – општина Аеродром, пред општинската организација на Црвен крст Карпош, пред општинската организација на Црвен крст Чаир и пред ТЦ Скопје Сити Мол.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close